GeekTR bağımsız bir oluşum olup, birçok alanda hizmet vermektedir. Kuruluş amacımız geek alemini bilgilendirmek, DC ve Marvel ayrımını ortadan kaldırmaktır.

Aslında olaylar Örümcek Adam’a bir film çekme sevdasıyla başlıyor. James Cameron, DiCaprio ile 1993 yılında bir Örümcek Adam filmi çekecekti. Örümcek Adam’a uzun metrajlı bir film çekme fikri, 1985 yılından beri düşünülüyor fakat sürekli bir sorun çıkıyor dolayısıyla olmuyordu. Peki neden?

Öncelikle, Örümcek Adam’ın filmini yapma isteği, 1985 yılında Marvel bazı karakterlerin sinema haklarını satışa çıkarmasıyla gelişti. Sanılanın aksine, Sony değil, Cannon Films adlı firma, Örümcek Adam’ın haklarını alan ilk firmadır. 90’lara kadar 5 yıllık bir süre içerisinde bir Örümcek Adam filmi çıkarmak istemişlerdir. Hatta oyuncusu seçilmiş, ardından Örümcek Adam kostümü ile poz vermiş ve o görüntüler çizgi roman kapaklarında filme özel olarak basılmıştır. Ufak fragmanları dahi çıkmıştır. Fakat daha sonrasında 90’larda Cannon Films batmış ve Örümcek Adam’ın haklarını Carolco adlı firma satın almıştır.

Cameron ve filminin posteri…

Carolco, James Cameron’ı kiralamış ve ve Örümcek Adam filmi için hikayesini yazdırmıştır. Carolco, Cameron ile anlaşmasının ardından sözleşmede yer alan bir madde yüzünden Cannon Films’den Menahem Golan adlı bir yönetmenle mahkemelik olur. Mahkeme süresi 1999 yılına kadar devam eder ve bu süreçte Carolco batar! Dolayısıyla James Cameron’lı bir Örümcek Adam filmi de iptal olur. Mahkeme, hakların Marvel’da kalmasında karar kılar.

Daha sonra Marvel, karakterin bütün haklarını almak isteyen Michael Jackson ile görüşmeler düzenler. Jackson, Örümcek Adam’ın haklarını alıp bir Örümcek Adam filminde Peter Parker’ı oynamak ister. Marvel’ın hakları satıp satmamak konusunda tereddütte olduğunu Stan Lee bizzat bildirdikten sonra Michael Jackson direkt olarak Marvel’ı satın almak ister! Fakat hakkında açılacak ve ancak 10 yıl sonra beraat kararı verilecek olan suçlamalar ve mahkemeler yüzünden, Jackson, maddi ve manevi olarak aldığı yaralar neticesiyle maalesef ne hakları alabilir ne de Marvel’ı… Michael Jackson, o zamanlar Sony ile ortak çalışıyordu. Jackson’ın hakları alamadığını gören Sony, zaten almak istedikleri Örümcek Adam’ın haklarını Jackson’ın alamadığını görünce, Sony’nin yan kuruluşu olan Columbia Pictures, 7 Milyon Dolar karşılığında hakları satın almıştır!

Bunun üzerine Sony, hemen hazırlıklara başlamış, Sam Raimi’yi yönetmen koltuğuna oturtmuş ve filmi 3 sene içerisinde vizyona çıkarmıştır. Yani, 1985’den beri süre gelen Örümcek Adam yapma isteği, ancak 2002’de gerçekleşmiştir.

Peki Marvel hakları aldıktan sonra neden yine sattı? Satmasının nedeni de Marvel’ın o dönemlerde finansal sorunlarının olması. Aslında Marvel, 90’lı yılların başında finansal kazanç açısından zirveye ulaşmıştı. Fakat bir dizi finansal kabarmalar ve şüpheli iş anlaşmaları Marvel’ın hisse değerinin çöküşe gitmesine neden oldu. Her büyük çizgi roman hikayesinin karanlık bir anı vardır. İşte Marvel için en karanlık an, 1996 yılıdır. Marvel, 1996 yılında iflas etti. Şirketin geleceği belirsiz görünüyordu. Örümcek Adam’ın haklarını 7 Milyon Dolar gibi büyük bir paraya satmalarının nedeni de tekrardan yükselmek için olsa gerek…

Bunun ardından, Marvel, uzunca bir süre boyunca tüm kurumsal entrikalarla savaşarak on yıl sonra, tabir-i caizse o molozların arasından bir sinema endüstrisi devi olarak çıkmıştır…

KAPAT

Sitemizi Beğendin mi? O zaman bizi sosyal medyada takip et !!

%d blogcu bunu beğendi: