En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

Herkese merhaba . Ben Kemal Baran Yasan.  Bugün ki listemiz açık dünya oyunları . Açık dünya oyunlarını sadece grafiklerine değil çevre ile etkileşim , görsel efektler vb. içeriklerine göre inceleyeceğiz.

10- Saints Row

Saints Row serisi hikaye bakımından çok iyi olduğu söylenemez ama oyunun açık dünyası yani çevre ile iletişim duvarlara çarpa bilme gibi özellikler bakımından oyunun açık dünyası gayet başarılı . Serisinin en beğendiğimiz oyunu Saints Row 4 ve Saints Row Gat Of Hell’dir. Oyunda eğlenebilmeniz için her şey mümkün . Açık dünya severler için önerebileceğimiz oyunlardan bir tanesi.

9- Dying Light

Oyunumuz Şanlıurfa’ya bağlı olan Harran’da geçiyor. Ocak 2015’in en çok satan oyunlarından birisi olan Dying Light oldukça olumlu yorumlar aldı ve özellikle bizler için de çok önemli, sonuçta her oyunda ülkemizde bir macera yaşamıyoruz. Oyunun açık dünyası, upgrade sistemi çok başarılı. Oyunun dövüş sistemi , hikayesi gayet başarılı en sevdiğim zombi oyunlarından bir tanesi.

8- Far Cry 4

Oyunun hikayesini hiç beğenmediğimi söyleyerek başlayalım. Bu oyunu sırf açık dünyası için oynadım. Açık dünyası gerçekten tatmin edici. Far Cry serisinin açık dünyası her oyunda iyi ama buna iyi bir grafik gelince. İşte o zaman oyunun açık dünyası oyuncuyu doyurabiliyor.

7- Sleeping Dogs 

İlk başta Hong Kong’tan bahsedeceğim . Oyunda Hong Kong’un tasarımı çok başarılı . Bu listeye girebilmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi . Hong Kong’un bu oyunda harcanmadığını hissediyoruz. Çevre ile uyum , araba kullanımı , shooter mekaniği , hepsi açık dünya oyununda beklenen şeyler. Ve çok iyi kullanılmış . Ama oyundaki dövüş mekaniği çok iyi en beğendiğimiz kısmı .  Hong Kong’ta olduğumuz için karakterimiz dövüşte gayet başarılı. Şunu da eklemeliyiz ki oyunda çok mazoşist sahneler var dövüş sırasında kullanabiliyoruz bunları. (İnsanların kafalarını doğramak bunlardan bir tanesi). Bu yüzden Sleeping Dogs bu listeye girmeyi hak ediyor.

6- Assassin’s Creed: Brotherhood 

Assassin’s Creed serisinin en iyi oyunu değil ama açık dünyasının en iyi kullanıldığı oyunu. Oyunda ki suikastçi eğitme ve suikastçi loncası kurma özelliğinin çok iyi kullanılması bu listeye girebilmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi. Bu suikastçileri eğittikten sonra dövüşürken yardıma çağırıp göreve dahil edebiliyoruz. Tabi ki de haritayı unutmamak gerek. 2. oyunundaki haritalar hem küçük hem de parça parça idi. Bunda ise büyük ve tek bir haritaya geçmeleri çok iyi olmuş . Haritanın Roma olmasının da etkisi var tabi.

5- Fallout 4

Fallout serisini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Her oyunu bir ayrı güzel. Ama açık dünya olarak 4. oyunu değerlendireceğiz. Oyunun grafiği, fizik motoru , shother mekaniği , yan görevleri , upgrade sistemi çok iyi kullanılmış. Oyunun hikayesi de açık dünyayı süslüyor. Oyunlara karşı ilginiz varsa Fallout serisine bir ara bakmanızı tavsiye ederim.

4- Mafia 2 

Mafia 2 oyunu devrim niteliğinde oyunlardan bir tanesi. Oyunun grafiği , karakter özelleştirmesi, shooter mekaniği , araba kullanımı çok iyi kullanılmış . Karakterimizin canı azaldığında veya acıktığında kafelerden içki içip canımızı yenileyebiliyoruz veya arabamızı sağa sola vurunca tamirciye gidip arabamızı tamir edebilir, veya kendi zevklerimize göre özelleştirebiliriz.

3- Watch Dogs 2 

Watch Dogs 2, ilk oyundan sonrasını konu alıyor. Aiden Pearce’ın yaptıkları birçok genç zihne yerleşmiş ve idealist hackerlar, Blume ve onun nihai icadı ctOS’a karşı savaş açarlar. İşte biz de bu genç idealistlerden birini, Marcus Hallowey’i canlandırıyoruz. Oyunun grafiği, hack sistemi ve araba kullanımı bu listeye girmeye hak ediyor.

2- Grand Theft Auto Serisi 

2. sırada Grand Theft Auto serisini bir arada almayı tercih ettim . Çünkü her oyunu ayrı bir güzellikte. Bu seriden topluca bahsedeceğim. Oyun seven, sevmeyen kız, erkek fark etmeksizin her bireyin denk geldiği bir seri. Serinin dönemine göre grafiği , shother mekaniği , araba kullanımı , karakter geliştirmesi ve hikaye bu seriyi bu listeye girmesini sağlıyor.

1- The Elder Scrolls V: Skyrim

1. sırada elbette Skyrim var . Skyrim grafiği , silah kullanımı , açık dünyası , hikayesi  o kadar zengin bir oyun ki . Oyunda yapacak o kadar şey var ki oyunu %100 bitirmeniz neredeyse imkansız denilebilir. Daha fazla uzatmadan oynamaya başlayın derim.

Bonus: Steep

Steep oyunu yeni çıktı ve şimdiden oyun severlerin beğenisini almış durumda. Oyun daha yeni çıktığı için listeye almadık . Steep karlı dağlarda kayak gibi sporları yapmamıza olanak sağlıyor.